Вы здесь

Патолого-анатомическое отделение

Сообщение об ошибке

Notice: unserialize(): Error at offset 14 of 14 bytes in variable_initialize() (line 1175 of /home/hospital/public_html/hospital3.nikolaev.ua/includes/bootstrap.inc).

 

В отделении проводятся современные морфологические исследования.

Отделение работает с 8.00 - 14.00  6 дней в неделю.   

Зав.отделением - врач первой категории Пассий Анжела Владимировна

 

квітень 2019 р.

­Гістологічне дослідження – швидко і якісно!

Гістологічне дослідження є обов’язковим методом прижиттєвої діагностики багатьох захворювань. Якість препарату грає вирішальну роль при постановці діагнозу, так як дозволяє розпізнати не тільки тканинні взаємини, але і виявити патологію на клітинному рівні. Крім того, велике значення мають терміни отримання клініцистами висновку гістолога, що визначає визначення точного діагнозу і своєчасний вибір тактики лікування. В даній статті описаний метод прискореної гістологічної проводки, який дозволяє отримати якісні, придатні до довгострокового зберігання, препарати в термін, коротший за рутинний майже у 7 разів.

Існує рутинний метод гістологічної проводки матеріалу, описаний в підручнику «Курс патологогистологической техники», Г.А. Меркулов, Л, «Медицина», 1969 р, розрахований на 6 діб. Довгий час всі гістологічні лабораторії використовують модифікований рутинний метод, розрахований на 24 години. Суттєвим недоліком цього методу є довгий час гістологічної проводки. З використанням цього методу отримання результату гістологічного дослідження затягується на 5-7 діб.

Існує метод прискореної гістологічної проводки, описаний в підручнику «Курс патологогистологической техники», Г.А. Меркулов, Л, «Медицина», 1969 р., заснований на кип’ятінні матеріалу і використанні заморожуючого мікротому. Цей метод дозволяє отримати результат через 3-5 годин, але потребує наявності спеціалізованого обладнання. Крім того, препарати, виготовлені таким способом не придатні для зберігання і повторного перегляду.

Існує прискорений метод гістологічної проводки з використанням ацетону, автори Ефремова О. О. ,Іванов М. С.,Любовцева Л.О. Винахід № 0002613175 від 15.03.2017. Такий метод дозволяє отримати результат впродовж однієї доби. Але суттєвий недолік методу – використання речовини, яка відноситься до прекурсорів та підлягає суворій звітності, що ускладнює її закупку і зберігання.

Існує метод спирт-хлороформної проводки гістологічного матеріалу, розрахований на 3,5 години (автори невідомі, взято з мережі Інтернет). Недоліками методу є велика кількість спирту (п’ять порцій) і застосування хлороформу, тому що цей реактив має низьку температуру випаровування (-63,5оС), а всі етапи цього методу виконуються в термостаті при температурі
60оС. Зважаючи на те, що метод виконується вручну, його треба вважати небезпечним для персоналу.

Існує також метод прискореної гістологічної проводки з використанням абсолютного спирту (автори невідомі, взято з мережі Інтернет), розрахований на 3 години, але недоліком такого методу є складнощі приготування абсолютного спирту:

 • затрати на додаткові реактиви (синій мідний купорос)

 • затрати часу (синій мідний купорос необхідно прокалювати протягом 5-7 діб)

 • більша кількість використовуваного спирту (вихід абсолютного спирту всього 60-70%, 30-40% залишаються на мідному купоросі).

 

Аналізуючи все вище перераховане, вважаю наш новий метод прискореної гістологічної проводки матеріалу, розроблений Пасій А.В, Кучеренко Л.М., вартим уваги фахівців-гістологів та патологів.

 

Для дослідження беруть зразки різних видів тканин: зішкріб з порожнини матки, кіста яєчника, тіло матки. Вибір тканин зумовлений їх різною щільністю.

 

Шматочки далі фіксують у 10% розчині формаліну 1 хвилину та в полум’ї медичного пальника.

 

Після фіксації об’єктів у 10% розчині формаліну, шматочки переносять в марковані металеві касети. Розчини для гістологічної проводки заготовляють і завчасно підігрівають у термостаті при температурі 60оС. Слід зауважити, розчини мають бути саме в скляних ємностях, які зберігають тепло і не вихолоджуються при частому відкриванні термостату. Використання в експерименті розчинів в пластикових ємностях виявилось невдалим.

 

Схема гістологічної проводки:

 

Реактив

Час

1

Спирт 50о

30 хвилин

2

Спирт 70о

30 хвилин

3

Спирт 96о

30 хвилин

4

Ксилол

30 хвилин

5

Ксилол+парафін

1 година

6

Парафін 1

15 хвилин

7

Парафін 2

15 хвилин

 

Після проводки шматочки заливають в парафінові блоки, розрізають на санному мікротомі і фарбують гематоксилін-еозином.

 

Отримані результати повністю відповідають критеріям якості гістологічних препаратів:

 • зневоднення тканин, навіть щільних (в нашому експерименті – тіло матки) повне;

 • просочування тканин парафіном достатнє для виготовлення рівномірних, тонких зрізів без утворення складок і розривів (в нашому експерименті розриви утворилися в зрізах тільки щільної тканини – тіла матки, але в цілому це не заважає діагностиці);

 • фарбування рівномірне;

 • диференціація тканин і клітин повна;

 • відсутність артефактів;

 

Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що даний метод гістологічної проводки матеріалу може з успіхом застосовуватись фахівцями і має наступні переваги:

 

 • не потребує придбання високо вартісного обладнання;

 • без використання прекурсорів, летучих речовин і абсолютного спирту, складного в приготуванні;

 • скорочення часу дослідження: можливість отримання результату «сьогодні на сьогодні»;

 • склопрепарати підлягають довгостроковому зберіганню.

 

Зав.ПАВ міської лікарні № 3 Пассій А.В.